GELİŞTİRİCİ KONSOLU v2.0
Organik API Dokümantasyonuna Hoşgeldiniz;

Bu doküman HTTP kullanarak en hızlı API entegrasyonunu yapabilmeniz ve API'nin size sunduğu fonksiyonları nasıl kullanacağınızı göstermek için derlenmiştir. Geliştirici Konsolu'nda toplu ya da tekli SMS gönderimini Organik API ile yapabilmek için ihtiyacınız olan herşeyi bulabilirsiniz.

Kullandığınız dile göre farklı entegrasyon seçenekleri sunan Organik API'yi kullanabilmek için yandaki menüde yer alan ilgili yönlendirmeleri kullanabilirsiniz.

Bu dokümantasyon Organik API v2.0 (v2) için derlenmiştir ve eski versiyonları kapsamamaktadır.

Organik API'yi kullanarak SMS gönderimi yapabilmeniz için aboneliğinizin olması gerekmektedir. Eğer aboneliğiniz yoksa buraya tıklayarak ücretsiz aboneliğinizi hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.

API URL

API'ye gönderdiğiniz isteklerin ve aldığınız yanıtların tümü tek bir URL üzerinden çalışır. API farklı komutlar için farklı metodlarla çalışır. Genel olarak bu metodlar GET ve POST'tur. Hangi fonksiyonun, hangi metodla çalıştığı ilgili sayfalarda belirtilmiştir.

API URL: https://organikapi.com/

İstek & Yanıt İçerik Tipleri

Organik API hem istek hem de yanıt gövdelerinde JSON, XML ve SOAP (yakında) formatlarını desteklemektedir. Ayrıca API isteklerinin ve yanıtlarının formatlarını her sorgu için ayrı ayrı belirleyebilirsiniz. Örneğin isteğinizi JSON olarak gönderip API yanıtını XML olarak isteyebilirsiniz.

Desteklenen istek içerik tipleri: (Content-Type)
Content-Type: application/json, application/xml. Bu içerik tipleri sadece POST ile yapılan isteklerde beklenir. GET ile yaptığınız isteklerde içerik tipi aranmaz.

Desteklenen yanıt içerik tipleri: (Content-Type)
Content-Type: application/json, application/xml.

Not: GET ile yapılan isteklerde yanıt varsayılan olarak JSON döner.

API Kullanıcıları

Organik API istek almak ve yanıt vermek için panel üzerinden açtığınız ve kullanıcı adı-şifreden oluşan API kullanıcılarına ihtiyaç duyar. Panelde Üyelik Ayarları > API Kullanıcıları sekmesinden dilediğiniz kadar API kullanıcısı oluşturabilirsiniz. Bu kullanıcılar API'ye istek göndermek için bir API anahtarına ihtiyaç duyar. Bu konuyla ilgili bilgiler API Kullanıcıları sayfasında verilmiştir.

API Erişimleri & IP/Alan Adı Kısıtlama

Verilerinizin güvenliğini sağlamak için API erişimini IP veya alan adı bazlı kısıtlayabilirsiniz. Panelde Üyelik Ayarları bölümünde İzinli IP'ler sekmesinde izin verilen IP'leri veya alan adlarını ayarlayarak API'ye ve verilerinize kimin erişebileceğini belirleyebilirsiniz.

Bir kere IP veya alan adı tanımlaması yapıldığı zaman, tanımlanan IP/alan adı dışında API'ye gelen tüm istekler reddedilir ve yanıt alamaz. Bu yüzden API yanıtlarında sıkıntı yaşarsanız panelden izinli IP ve alan adı ayarlarını kontrol etmenizi öneririz.